MM 20 Rock-Funk Licks, LICK 5

LICK 5
W licku 5  wykorzystujemy jeden z najczęściej używanych zabiegów artykulacyjnych czyli podciąganie! Chyba każdy gitarzysta początkujący w pewnym momencie zabiera się za ten aspekt gry. W założeniu technika wydaje się być prosta ale w praktyce wygląda to trochę inaczej. Lick oparty jest o 4 i 5 schemat pentatoniki molowej D z dodanym dźwiękiem E (II stopień skali molowej(eolskiej) D inaczej - sekunda wielka-2 lub nona-9 w odniesieniu do naszej toniki czyli tonacji d-moll. Pamiętaj, żę pierwsza część filmu to proste omówienie zagrywki, dopiero w drugiej części zaczyna się prawdziwa zabawa i tona pracy do zrobienia!
ZOBACZ FILM
Pamiętaj ,że tonacja d-moll ma te same dźwięki co F-Dur. Jeśli nie wiesz o czym piszę to zobacz film i materiały przygotowujące do tego cyklu zagrywek.

MM-Lick-5_200png
MM-Lick-5_200_1png
Trzy fragmenty do dalszej pracy!
MM-Lick-5_200_200_3png
MM-Lick-5_200_1_200png

Fragment I
 - spróbuj przenieś tą krótką frazę wzdłuż struny (horyzontalnie) poruszając się po skali lub pentatonice. Możesz też wykorzystać to ogrywając jeden konkretny schemat pentatoniki lub skali grając pomiędzy 1 a 6 struną czyli wertykalnie.

Fragment II - krótkie i szybkie podciągnięcia o pół tonu. Daje to nam bardzo ciekawie brzmiący efekt. Przenieś tą zagrywkę w inne miejsca na gryfie.

Fragment III - to podciągnięcie z blue note czyli dźwięku Ab o pół tonu czyli do dźwięku B i wracamy na Ab następnie gramy F(tercja mała w odniesieniu do naszej toniku), wtedy gramy dźwięk D (można dodać wibrato) i wracamy do tercji małej robiąc na niej taki mini podciągnięcie opisane jako 1/4. Zagraj tą zagrywkę w 5 miejscach na gryfie.

Miłej pracy życzę! 

Zapisując się do Newslettera będziesz miał/a możliwość pobrania wszystkich materiałów z cyklu MM 20 Rock-Funk Licks w formie pdf, gp5, gpx, mp3 zagrywka i mp3 podkład.